Czy filodendrony są trujące?

Filodendrony mogą być trujące zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Chociaż są bardzo popularne wśród właścicieli domów, trzeba z nimi bardzo uważać. Dotyczy to zwłaszcza osób z psami, kotami lub dziećmi.

Filodendrony mogą schodzić po krawędziach doniczki i kłaść się na podłodze. To kuszący widok, któremu pies lub kot może się nie oprzeć. Zwierzaki mogą pokusić się o podgryzienie rośliny, co może mieć tragiczne konsekwencje. Ludzie, którzy trzymają te kwitnące rośliny w obszarach, w których przebywają zwierzęta, muszą upewnić się, że filodendrony są podcięte, przez co ciekawskie pyszczki naszych pupili nie będą miały do nich łatwego dostępu.

Objawami zatrucia po spożyciu filodendronu może być pieczenie języka lub warg i gardła. Może to ostatecznie doprowadzić do obrzęku, który może zablokować drogi oddechowe. Często późniejsze etapy połknięcia filodendronów obejmują wymioty i biegunkę.

Zwierzę domowe, które połknęło filodendrona, może mieć biegunkę, rozszerzone oczy lub i drapać się po pyszczku. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę połknęło część filodendrona, natychmiast zabierz je do lekarza weterynarii.Zobacz więcej na temat filodendrony na portalu dom-i-wnetrze.pl.