Czy Fruczak Gołąbek jest pod ochroną?

Fruczak Gołąbek (Macroglossum stellatarum), znany również jako dłużniec gwiaździk albo polski koliber, to gatunek ćmy często mylony z kolibrem z uwagi na podobny wygląd i unoszący się lot. Choć może się wydawać, że ten piękny owad jest chroniony prawem, rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana.

Nie jest on bowiem uważany za gatunek zagrożony i jako taki nie znajduje się pod ochroną. Został jednak sklasyfikowany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) jako gatunek „najmniejszej troski”, co oznacza, że obecnie nie jest zagrożony wyginięciem, ale powinien być monitorowany, aby zapewnić stabilną mu populację.

W niektórych krajach, takich jak na przykład Wielka Brytania, Fruczak Gołąbek jest chroniony przez przepisy dotyczące dzikiej przyrody, które zabraniają celowego zabijania oraz ranienia dzikich zwierząt. Oznacza to, że chwytanie lub zabijanie tych ćem jest nielegalne, a wszelkie działania, które im szkodzą, mogą skutkować grzywną lub więzieniem. W innych krajach ochrona Fruczaka Gołąbka jest mniej wyraźna. Na przykład w Stanach Zjednoczonych nie ma prawa, które konkretnie chroniłoby ten gatunek, ale niektóre stany mogą mieć własne przepisy.

Mimo braku ochrony międzynarodowej Fruczak Gołąbek jest gatunkiem ważnym i cennym pod wieloma względami. Jego wyjątkowy wygląd i zachowanie sprawiają, że jest ulubieńcem miłośników przyrody, a także odgrywa ważną rolę w zapylaniu, ponieważ żywi się nektarem różnych kwiatów.