Jak wyciągnąć drzazgę i uniknąć większych powikłań?

Wbicie sobie drzazgi nigdy nie należy do przyjemnych, podobnie jak i usunięcie drobnego kawałka drewna tkwiącego w skórze. Im dłużej będziemy z tym jednak zwlekać, tym większe ryzyko dodatkowych infekcji, bólu i powikłań. Jak pozbyć się tego obcego ciała bezpiecznie?

Instrukcja: jak wyciągnąć drzazgę?

Do wyjęcia tkwiącej w skórze drzazgi najlepiej wykorzystać pęsetę. Będzie to oczywiście możliwe pod warunkiem, że chociaż fragment ciała obcego wystaje ponad powierzchnię naskórka i można go pęsetą chwycić. Zanim zaczniesz, pamiętaj o dezynfekcji! Pęsetę należy wyjałowić i odkazić, tak, żeby przy wyjmowaniu drzazgi nie przenieść tkwiących na metalu zarazków lub bakterii pod powierzchnię skóry!

  • Odkażoną pęsetą chwytam końcówkę drzazgi i powoli ją wyciągamy
  • Upewniamy się, czy została usunięta całość, czy może głębiej pod skórą coś jeszcze tkwi
  • Jeśli nie ma możliwość uchwycenia drzazgi pęsetą, wspomagamy się igłą (również zdezynfekowaną!)

Skoro już wiemy jak wyciągnąć drzazgę, nie zapomnijmy również o dokładnym oczyszczeniu miejsca, w którym tkwiła. W razie potrzeby użyjmy lupy, żeby sprawdzić czy wszystko w rance i wokół niej, również jest czyste. Na koniec dobrze jest zabezpieczyć wszystko plasterkiem, tak, by podrażnione miejsce nie stykało się z zarazkami do momentu zasklepienia.